KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11796079
*
nr 1179 6079
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, "Tennkanna & äpplen", Paris -53. 55x69
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2018
kl 20:01:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/4 20:08:53
1
600 kr
18/4 20:31:22
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kurt jungstedt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14
*
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Läs mer om Kurt Jungstedt
nr 1179 6079
Kurt Jungstedt
(1894-1963), Sverige
Gouache, "Tennkanna & äpplen", Paris -53. 55x69
Kurt Jungstedt, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/4 20:08:53 | 1 | 600 kr |
18/4 20:31:22 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Kurt Jungstedt
Kurt Jungstedt, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Stockholm 1894, död 1963 i Stockholm.Läs mer om Kurt Jungstedt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kurt jungstedt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14